קולות של אמהות באינטרנט: לחץ, תמיכה, ותפיסות של אמהות לילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז

סיכום בעברית בהיקף 1582 מילים, של המאמר:

Margalit, M., Raskind, M. H., Higgins, E. L., & Russo-Netzer, P. (2010). Mothers' Voices on the Internet: Stress, Support and Perceptions of Mothers of Children with Learning Disabilities and Attention Deficit/Hyperactivity Disorder. Learning Disabilities: A Multidisciplinary Journal, 16(1), 3-14.‏להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
קולות של אמהות באינטרנט: לחץ, תמיכה, ותפיסות של אמהות לילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז
Margalit et al., 2010

מבוא
מטרתו של מחקר זה הייתה לחקור את גורמי הלחץ האימהיים, גורמי התמיכה, הצרכים, התפיסות והזהות העצמית של אימהות לילדים בעלי לקויות למידה ו/או בעיות קשב וריכוז. במחקר השתתפו 316 אימהות לילדים בעלי לקויות למידה, עם או ללא בעיות קשב וריכוז. אימהות אלו כתבו במהלך 12 חודשים 1502 הודעות באתר אינטרנט אשר הוקדש לנושא, ובהן הביעו את תחושותיהן ודעותיהן. הודעות אלה שיקפו, מנקודת המבט של האימהות, את הקונפליקטים, גורמי הלחץ, ואת הקשיים החברתיים וההתנהגותיים של הילדים.
ייחודו של מחקר זה הוא בהיותו המחקר הראשון אשר נעשה על כתיבת הודעות ברשת, בו נבדקו תחושותיהן של אמהות לילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, בעוד מחקרים דומים בעבר עסקו בהורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים באופן כללי. לפיכך, תוצאות המחקר יכולות לתרום להעמקת ההבנה של מצוקת האימהות לילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז.
מחקרים מראים כי הקשיים עמם מתמודדים ילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, משפיעים גם על חיי בני משפחתם. בהשוואה להורים לילדים ללא מוגבלויות וקשיים, הורים לילדים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב חווים יותר מצבים של מתח, לחץ, דיכאון, וכן עוצמה חריפה יותר של קונפליקטים בין ההורה לילד. קשיים אלו משפיעים על האווירה בבית, על רווחת המשפחה ועל ההתפתחות של ילדים אלו.
היתרון בשימוש באתר האינטרנט ככלי מחקרי הינו יכולת הכלי לחשוף את החוויה האוטנטית של האמהות. מחקרים קודמים הראו כי אנשים נוטים לחשוף את עצמם טוב יותר דרך האינטרנט, מאשר פנים אל פנים. מעבר לכך, השימוש באינטרנט איפשר לחוקרים לבצע מעקב יומיומי אחר ההודעות והתגובות שהתקבלו על ידי האמהות.

תמיכה חברתית
הוכח כי תמיכה חברתית משמעותית מאוד בסיוע בהתמודדות עם מילוי הצרכים ההוריים ועם אתגרים משפחתיים. התמיכה החברתית יכולה לספק מידע ונתינת עצות. תמיכה חברתית יכולה להינתן הן על ידי אנשי מקצוע והן על ידי אנשים בעלי צרכים וקשיים דומים. מחקרים הראו כי הדבר גורם להפחתה של תחושת הבדידות, ומספק...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^