השפעת הנכסים של בני נוער על מסוגלות עצמית בבחירת קריירה בקרב צעירים ג'מייקנים ללא מחוייבות למסגרות

סיכום בעברית בהיקף 1747 מילים, של המאמר:

Hayes, D., Huey, E. L., Hull, D. M. & Saxon, T. F. (2012). The Influence of Youth Assets on the Career Decision Self-Efficacy in Unattached Jamaican Youth. Journal of Career Development, 39(5), 407-422.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
השפעת הנכסים של בני נוער על מסוגלות עצמית בבחירת קריירה בקרב צעירים ג'מייקנים ללא מחוייבות למסגרות
Hayes et al., 2012

תקציר
המחקר בוחן את הספרות על מסוגלות עצמית בהחלטת קרייריסיטיות, ומתמקד בנוער ג'מייקני לא מחוייב, בכדי לקבוע אם נכסים של צעירים (המוגדרים כגורמי הגנה כמו תקשורת במשפחה או מודלים מקבוצת השווים) ניבאו עלייה במסוגלות עצמית בקריירה (career decision self-efficacy –CDSE). צעירים לא מחוייבים הם אלה שאין להם עבודה או לא רשומים להכשרה חינוכית או לתוכנית אימון כלשהי. המשתתפים כללו 921 נערים מג'מייקה (557 בנות) בגילאי 16-25. המשתתפים ענו על שאלוני החלטת קריירה מבוססת מסוגלות עצמית ואת סקר נכסי הנוער. תוצאות מניתוח רגרסיה רב כיוונית הראו כי הבנות דיווחו על ציונים גבוהים יותר ב-CDSE משל הבנים. התוצאות הראו גם כי אלו שדיווחו על קבלת החלטות אחראיות יותר, בעלי שאיפות עתידיות גבוהות יותר, ושיש להם יותר עמיתים בני גילם ודמויות לחיקוי שאינן הוריות – קיבלו ציונים גבוהים יותר ב-CDSE.

מבוא
נוער שאנו מחוייב בג'מיי'קה מייצג נתח גדול מהחברה שללא התערבות הוא בסיכון לעוני, אבטלה, עבריינות או התנהגות סוטה - המקושרים עם חינוך ברמה נמוכה ותת-תעסוקה. נעשה שימוש במונח "נוער שאינו מחוייב" כדי לתאר צעירים בני 14-24, שהם מובטלים ולא רשומים לבית ספר או לכל מוסד הכשרתי. ג'מייקה היא מדינה מתפתחת, 14% מהאוכלוסייה חיה מתחת לקו העוני, באופן בלתי מייצג רבע מהעניים הם צעירים. עם כזה שיעור גבוה של עוני וכל החולי החברתי הקשור בו, ממשלת ג'מייקה מספקת מס' תוכניות שנועדו לשפר את ההזדמנויות החינוכיות והקריירסיטיות עבור צעירים פנויים. עם זאת, נושא שיש לבחון אותו הוא האם המשתתפים בתוכניות הללו בעלי או מסוגלים לפתח מסוגלות עצמית קרייריסטית שמוגדרת כאמונה של אינבדואל שהוא מוכל להשלים משימות בהצלחה או מסוגל לקבל החלטות הקשורות בקריירה. בהתבסס על התאוריה החברתית-קוגניטבית, המחקר הנוכחי בוחן את התפקיד שיש לנכסים של צעירים ג'מיי'קנים שאינם מחוייבים בניבוי של מוסגלות עצמית קרייריסיטית גבוהה יותר.
השירות הלאומי של נוער בג'מייקה – NYS –פועל במגוון תוכניות שעוצבו במטרה לספק לצעירים אלו ניסיון בעבודה. "תוכנית החיל" שפונה לבני 17-24, זו תוכנית אינטיניסיבית בת חודש, ואחריה חצי שנה של התמחות, בה המשתתפים נחשפים לעולם העבודה המטרה הכוללת לספק תעסוקה וכלים להתנהגות בעבודה.

נכסי הצעירים
לא פעם ניסו לקשר בין מניעה של בעיות התנהגות בגיל ההתבגרות לפיתוח נכסים של...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^