השפעת אי השיוויון על הצמיחה הכלכלית

סיכום בעברית בהיקף 1617 מילים, של המאמר:

זעירא, י. (2007). השפעת אי-השוויון על הצמיחה הכלכלית. ירושלים: מכון ון ליר.

להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל

מחיר הסיכום: 45 ₪


זוהי כתובת הדוא"ל אליה יישלח הסיכום, הקפד להזין כתובת תקינה


אופציונלי. השם שיופיע על החשבונית


השפעת אי השוויון על הצמיחה הכלכלית / יוסף זעירא
זעירא, 2007

צמיחה כלכלית היא תופעה של גידול מתמשך בתוצר הלאומי. צמיחה כלכלית היא תופעה ארוכת טווח של עשר-עשרים שנים ויותר. מדובר במגמה ארוכת טווח של שיעור הגידול של התוצר הלאומי. כאשר עוסקים בהשוואה בין מדינות מבחינת הצמיחה הכלכלית – לעיתים מקובל להשוות את גודל התוצר לנפש (גודל התוצר לנפש במדינה משקף את הצטברות של שנות צמיחה רבות).
המדד המקובל ביותר לאי-שיוויון הוא אי שוויון בהכנסה או אי שוויון בצריכה. כיצד מכמתים אי שוויון? המדד המקובל ביותר הוא מדד ג׳יני (Gini): מדד הנע מ – 0 ל – 1 כאשר 0 מתאר מצב של שוויון מלא ו – 1 מתאר מצב של אי שוויון מוחלט (כל העושר מרוכז בידי אדם אחד).

1. ברמה התיאורטית: כיצד משפיע אי השוויון על הצמיחה הכלכלית?. השפעה של אי שוויון על צמיחה – הקשר בין שני המשתנים הוא דו כיווני.
- אי שוויון משפיע על התוצר הכולל (מצב ההתפתחות של המשק)
- התוצר הכולל משפיע על אי שוויון

(א) אי שוויון משפיע על התוצר הכולל: לפי ניקולס קלדור (1956) כאשר אי השוויון גדל, גדל החיסכון במשק כי העשירים חוסכים חלק גדול יותר מהכנסתם. הגדלת החיסכון מגדילה את ההשקעה וזו מאיצה את צבירת ההון ואת הצמיחה הכלכלית (לא עומדת לא במבחן התיאוריה ולא במבחן העובדות).
(ב) השפעת הצמיחה על אי שוויון: לפי סימון קוזנץ (1955) האוכלוסייה עוברת בהדרגה מן הכפר והחקלאות אל העיר והתיעוש גורם בתחילה להגדלת אי שוויון ורק אחר כך לצמצומו = ״עקומת קוזנץ״

אבחנה ברורה של כלכלנים מלכתחילה בדבר שני כיווני השפעה של אי –השוויון והצמיחה:

2. בניתוח אמפירי: לזיהוי כיוון ההשפעה חשיבות עליונה בניתוח הממצאים האמפיריים. הנתונים עשויים להראות כי יש מתאם חיובי או שלילי בין אי שוויון לצמיחה. אך מהי משמעותו של מתאם זה? האם יש קשר סיבתי בין השניים? בסקירה הנ״ל הדיון מוגבל לסיבתיות בכיוון אחד – השפעת אי השוויון על הצמיחה הכלכלית.
3. השפעת אי-השוויון דרך תמריצים – קשר חיובי בין אי שוויון לצמיחה כלכלית (אי השוויון גדל, גדל התמריץ להשקיע בהון אנושי כדי להגדיל הכנסה עתידית, הגדלת הון אנושי מביאה להגדלת התוצר במשק ותורמת לצמיחה כלכלית = אפקט התמריץ The Incentive Effect).

המנגנון המוכר ביותר שבאמצעותו אי-השוויון משפיע על...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^