הפילוסופיה של הרקליטוס והמקור של הדיאלקטיקה

סיכום בעברית בהיקף 1285 מילים, של הפרק:

Williams, H. L. (1989). Heraclitus's Philosophy and the Origins of Dialectic. In: Williams, H. L. (Author) Hegel, Heraclitus and Marx's dialectic (pp. 1-31). New York: St. Martin's Press.‏להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
הפילוסופיה של הרקליטוס והמקור של הדיאלקטיקה
Williams, 1989

מקובל לחשוב שהמקור של הכתיבה הדיאלקטית הוא אצל אפלטון, הבונה רעיון חדש על ידי ביקורת על רעיונות קודמים. אך הרקליטוס השתמש בדיאלקטיקה בצורה נרחבת יותר ושימש השראה לאפלטון, וכפי שנראה גם להגל ומרקס.
הרקליטוס התבודד בחייו אך לא מתוך היעדר עניין בחברה אלא להיפך, היה לו עניין רב בחברה והוא עסק בה. הגל מזדהה לחלוטין עם הפילוסופיה של הרקליטוס, ורואה בו כמי שהבין את הערך האמיתי של החשיבה הדיאלקטית.
הרקליטוס רואה את המציאות כהתהוות ולא כהוויה. הגל מתעניין במטאפיסיקה של הרקליטוס שמבססת את הנושא של תנועה ושינוי, לעומת פילוסופים בני זמנו של הרקליטוס שהכחישו את התנועה ואת השינוי. עבור הגל, משמעות התנועה היא שניתן להבין הכל בצורה דיאלקטית. עבור מרקס, קפיטליזם הוא מערכת חברתית הנמצאת בתהליך מתמיד של תנועה ושל שינוי, ובכך גם הוא מאמץ את הגישה של הרקליטוס.
אריסטו מתייחס לתכונות האובייקט בזמן נתון, הגל והרקליטוס מתייחסים לתכונותיו לאורך זמן. על פי הדיאלקטיקה של הרקליטוס ושל הגל, כיוון שתכונות האובייקט משתנות, האובייקט כבר אינו אותו אובייקט, ולכן לפי האונטולוגיה של הגל ושל הרקליטוס, דברים הם גם הם וגם אינם כפי שהם נראים. אותו אובייקט יכול לשאת מאפיינים אחרים לאורך זמן, וזה מה שהופך את הגישה הדיאלקטית למעניינת כל-כך עבור מרקס, שמסתכל על השינוי בדברים לאורך זמן.
אך על פי הרקליטוס והגל הדילאלקטיקה באה לידי ביטוי לא רק לאורך זמן אלא גם בהשתנות נקודת המבט: לאותם דברים יכולים להיות מאפיינים שונים מנקודות מבט שונות. מרקס מיישם דעה זו על החברה וטוען שהחברה יכולה להיראות שלילית או חיובית, תלוי אם מסתכלים עליה ביחס לעבר...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^