קארל מרקס

סיכום בעברית בהיקף 1021 מילים, של הפרק:

ארון, ר. (1995) קרל מרקס. בתוך: ציוני דרך בהגות הסוציולוגית: האבות המייסדים – מונטסקייה, קאנט, מרקס, טוקוויל (145-219). תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
קארל מרקס
ארון, 1995

קארל מרקס
מרקס כתב חיבורים רבים ומגוונים, ואמר דברים רבים על אותו הנושא. משום כך אפשר לפרש את רוב הבעיות בדרכים שונות או סותרות, בהתבסס על כתביו.
מקובל להבחין בין שתי תקופות לכתביו של מרקס. הראשונה היא תקופת השחרות (1841-1848) בה נכתבו מאמרים קצרים ומסות. בתקופה זו הכתבים היו פילוסופיים יותר. החשובים מביניהם הם "המשפחה הקדושה" ו"דלות הפילוסופיה". התקופה השנייה היא משנת 1948 ואילך. היא החלה עם פרסום המניפסט הקומוניסטי, ומאותה עת מרקס היה יותר סוציולוג וכלכלן. לדבריו, אפשר להבין את החברה המודרנית רק מתוך התייחסות למערכת הכלכלית.

הניתוח החברתי כלכלי של הקפיטליזם
הגותו של מרקס עוסקת בסתירה שטבועה באופי החברה הקפיטליסטית. כל כתביו מנסים בעצם להראות שהסתירה היא חלק בלתי נפרד ממבנה המשטר הקפיטליסטי, והיא גם הכוח המניע את גלגלי ההיסטוריה ומוביל לשינוי. המאמר עוסק בשלושה כתבים עיקריים: "המניפסט הקומוניסטי", ההקדמה ל"ביקורת הכלכלה המדינית", ו"הקפיטל".
המניפסט הקומוניסטי הוא חיבור לא מדעי שמתמקד במלחמת המעמדות. לפי הרעיונות המרכזיים בטקסט, בכל חברה ובכל תקופה תמיד היו מאבקי כוח בין מעמדות. החברות כולן מתחלקות למדכאים ולמדוכאים. כזו גם החברה הקפיטליסטית, אך יש לה גם מאפיינים ייחודיים: הבורגנות לא מסוגלת להישאר בשלטון בלי לחולל מהפכים תמידיים באמצעי הייצור. הקפיטליסטים נמצאים בתחרות בלתי פוסקת, ולכן הם חייבים להרחיב שוב...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^