המרחב הציבורי של הברמאס: ניסוי מחשבתי או ניסיון היסטורי?

סיכום בעברית בהיקף 850 מילים, של המאמר:

ורמן, ד. (1997). המרחב הציבורי של הברמאס: ניסוי מחשבתי או ניסיון היסטורי? דברים אחדים, 1 ,45-34.

 להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
המרחב הציבורי של הברמאס: ניסוי מחשבתי או ניסיון היסטורי?
ורמן, 1997

יורגן הברמאס מוכר כאחד מהחשובים בהוגי הדעות במאה ה-20. מחוץ לגרמניה הוא התפרסם בעיקר בזכות חיבורו על התפתחות הספירה הציבורית בעידן הבורגני. המונח "המרחב הציבורי" שטבע הברמאס הפך למושג מפתח בדיונים על התפתחות החברה המודרנית, בתקשורת, מדע המדינה, פילוסופיה וביקורת הספרות. המאמר מציג את עיקרי התזה של הברמאס וסוקר חלק משימושיה.
"המרחב הציבורי" הוא מרחב ביניים בין המדינה לחברה האזרחית (civil society). זהו מרחב שאינו בהכרח פיזי, שבו הבדלי כוח ומעמד חברתיים, בעיקרון, אינם משחקים תפקיד; לכל בני האדם מעמד שווה, וכל בני האדם זכאים להביע בו ביקורת חופשית על כל נושא בעל עניין ציבורי.
כיום רואים במרחב הציבורי מציאות שאינה ספציפית למקום וזמן, אבל הברמאס הגדיר אותו כתלוי בנרטיב היסטורי, כלומר ייחודי לזמן ולמקום (אנגליה, סוף המאה ה-17 ותחילת המאה ה-18). בתקופה זו העיתונות הלכה וצברה תאוצה. מידע הפך למוצר עובר לסוחר והתגבש המושג של "חדשות". במקביל, התפתחו ערוצי תקשורת נוספים. ערוצי תקשורת כתובה (ספריות ובתי הוצאה) ותקשורת בעל פה (בתי קפה, סלונים חברתיים וכדומה). לראשונה נוצרו פורומים שהגישה אליהן, עקרונית, הייתה...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^