סוציולוגיה: מהי תרבות? (משוניס, 1999)

סיכום בעברית בהיקף 1143 מילים, של הפרק:

משוניס, ג'. ג'. (1999). מהי תרבות? בתוך: סוציולוגיה (עמ' 41-48). תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
סוציולוגיה: מהי תרבות?
משוניס, 1999
בהתחלה המאמר מדבר על קבוצה של סינים שרצו לקנות בניין. אך לפני הקנייה חייבו את הבעלים להטיס מומחה פנג שוואי שהוא יאשר את הבניין על פי הזיקה שלהם להיסטוריה, משהו שרווח באוכלוסיה שממנה הם באו.
האדם בכל העולם הוא הומוסאפיינס ("אדם חושב"). אך למרות שכולנו דומים, יש לנו הבדלים שנובעים ממוסכמות – תשובות שפיתחנו לשאלות של מה נעים או מה מסליד וכיוצא בזה.תכונתו הטבעית של המין שלנו (ואחד מסימני ההיכר שלנו) היא היכולת ליצור תרבות בין החיים הקולקטיביים.
תרבות היא ערכים, אמונות, דרכי התנהגות ועצמים המהווים את אורח חייו של עם. בנוסף כוללת מה שאנחנו חושבים, אופן פעולתינו והדברים שבבעלותינו. משמשת גם כגשר לעבר וכמדריך לעתיד.
תרבות בלתי חומרית היא עולם של רעיונות שנבראו על ידי הנמנים בקבוצה.
תרבות חומרית כוללת עצמים מוחשיים שנוצרו על ידי הנמנים בקבוצה.
אישיותנו מעוצבת על ידי התרבות, ולא באופן טבעי כפי שנהוג לחשוב. ההבדלים בתרבות גורמים הרבה פעמים ל"הלם תרבות" – מבוכה ואי התמצאות או חוסר נוחות עקב מפגש עם אורח חיים בלתי מוכר.
אין מאפיין תרבותי שהוא "טבעי", גם אם אנו סבורים שכן. כל יצור חיי מתנהג בדרך המאפיינת את מינו. רוב היצורים פועלים על פי אינסטינקטים, תכונה ביולוגית ללא כל שליטה עליה. רק בני האדם מבססים הישרדות מינם, על פי התרבות ולא על פי אינסטינקטים (צו ביולוגי).
שרידי מאובנים לימדו מדענים שאבותינו (שני מיליון שנה) פיתחו סממנים תרבותיים (כמו לבוש), וזה היווה את נקודת הזינוק של מסלול אבולוציוני שהפך את התרבות...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^