מקורם של חוקי הטהרה הטקסית באסלאם

סיכום בעברית בהיקף 1026 מילים, של הפרק:

Wensinck, A. J. (2017). The Origin of the Muslim Laws of Ritual Purity. In: Hawting, G. (Ed.) The Development of Islamic Ritual (pp. 75-93). London: Routledge.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
מקורם של חוקי הטהרה הטקסית באסלאם
Wensinck, 2017

מבוא
חוקי הטהרה של האסלאם קשורים לחוקים היהודיים של טהרה טקסית, אך לא ברור מה עוצמת הקשר. באופן כללי הם פחות מחמירים מהחוקים היהודיים. הכללים נמצאים בספרי הפיקה. ניתן להבינם רק בהקשר למישנה ולתלמוד מחד, ולספרות המסורתית מאידך. יש הרואים בספרות המסורתית אוסף של רעיונות שונים, דבר היכול להסביר את המידע הסותר שנוצר. מצד אחד יש נטייה אנטינומית שבאה לידי ביטוי, ומצד שני, יש נטייה להכביד על המאמינים, ולווסת את הטהרה הטקסית בדיוק מוחלט לפי הדגם היהודי. הרפורמים מפרשים בין שני הקצוות. כולם מתייחסים לפרקטיקות של מוחמד, אך אין פירוש הדבר שמסורות אלו אותנטיות.
הכלל במערכת הפיקה פשוט: ישנם דברים שהם טמאים בפני עצמם (najis) והם מטמאים אחרים (mutanajjis) כשהם באים במגע איתם. mutanajjis לא מטמאים אחרים במגע איתם. כל זה כבר פחות מחמיר מהמקביל ביהדות, המתייחסת לאבות הטומאה. כך למשל אישה בנידה היא לא רק טמאה בפני עצמה, אלא גם מטמאת כל דבר עליו היא יושבת, ודבר זה מזהם כל מי שנוגע בו. לפי המערכת האסלאמית, האישה היא טמאה אך היא לא מהעבירה את הטומאה לנוגעים בה. הבדל נוסף הוא היעדר ההתייחסות לטומאת המת. עם זאת, בספרי המסורת אנו מוצאים דעות שמראות כי הדוקטרינות היהודיות ידועות לאסלאם העתיק ונתמכות על ידו.

מים...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^