לזרוק כמו בחורה: פנומנולוגיה של התנהגות גוף, תנועתיות ומרחביות נשיוֹת

סיכום בעברית בהיקף 927 מילים, של המאמר:

Young, I. M. (1980). Throwing like a girl: A phenomenology of feminine body comportment motility and spatiality. Human studies, 3(1), 137-156.‏להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
לזרוק כמו בחורה: פנומנולוגיה של התנהגות גוף, תנועתיות ומרחביות נשיוֹת
Young, 1980

הקדמה
מתצפיות מצולמות עולה שישנם הבדלים משמעותיים בין האופן שבו ילדות זורקות כדור לבין האופן שבו ילדים זורקים כדור. ילדות כמעט שאינן משתמשות במרחב הצדדי, ואינן מזיזות את רגליהן. בעבר ניסו לייחס את ההבדלים האלה להבדלים ביולוגיים, בניסיון לשלול את ההסבר שמקור ההבדל מובנה חברתית. גישות אחרות התמקדו במבנה הגוף הנשי ולא ביחס שלו לסביבה, וניסו להסביר באמצעות המאפיינים של גוף האישה עצמו את מעמדה החברתי. המחברת מעוניינת להשלים את הפער הזה ובוחנת את אופי התנועה והיחס לסביבה, והמשמעות שלהם לגבי נשיות כפי שהיא מובנית בחברה המערבית העכשווית.
המחברת יוצאת מנקודת הנחה שישנן אופנויות גוף הטיפוסיות לקיום נשי, וחוקרת את האופנויות הללו בהקשר של קיום נשי בחברה פטריארכלית. האישה בחברה הפטריארכלית נאלצת לחיות עם סתירה: מצד אחד היחס של החברה אליה הוא כאל "אחר", יחס השולל את הסובייקטיביות שלה (האישה כאובייקט ולא כסובייקט). מצד שני כאדם, היא מתייחסת אל עצמה כאל סובייקט חופשי. על פי המחברת, הסתירה הזאת באה לידי ביטוי גם בהתנהגות הגופנית הנשית, התנועה הנשית והמרחביות הנשית.

1. תצפיות: מהו יחס נשי של הגוף לסביבה?
כשנשים...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^