תמיכה חברתית בעבודה ובזמן הפנאי והקשר שלה לדירוג עצמי של בריאות והעדרויות בעקבות מחלה

סיכום בעברית בהיקף 1553 מילים, של המאמר:

Falkenberg, A., Nyfjäll, M., Hellgren, C. & Vingård, E. (2012). Social support at work and leisure time and its association with self-rated health and sickness absence. Work: Journal of Prevention, Assessment & Rehabilitation, 43(4), 469-474.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
תמיכה חברתית בעבודה ובזמן הפנאי והקשר שלה לדירוג עצמי של בריאות והעדרויות בעקבות מחלה
Falkenberg et al., 2012

תקציר
מטרת מחקר אורך זה הינה לבחון כיצד אספקטים שונים של תמיכה חברתית בעבודה ובשעות הפנאי קשורים להיעדרות מהעבודה עקב חולי ורמת בריאות מדווחת.
541 משתתפי המחקר, מייצגים את האוכלוסייה העובדת בשירות הציבורי בשוודיה, כאשר רובם נשים.
השיטה: מרבית המשתנים נוצרו ממידע משאלונים אשר נערכו בחודשים מרץ-אפריל 2005. ישנם ארבעה משתנים בלתי תלויים ושני משתנים תלויים. המשתנים התלויים מבוססים על מידע מחודש נובמבר 2006. ניתוח הקשרים בוצע באמצעות מודל רגרסיה לוגיסטית. עבור כל אחד מהמשתנים המסבירים כל תוצאה אומץ מודל נפרד, כך שישנם חמישה מודלים עבור כל אחד מהמשתנים הבלתי תלויים.
תוצאות: המחקר מעניק מודעות טובה יותר לחשיבות שיש לכך שעובדים יקבלו תמיכה חברתית, בלי כל קשר לסוג התמיכה ומצד מי התמיכה הזו מופגנת.
מסקנות: לתמיכה חברתית יש קשר חזק עם רמת בריאות מדווחת (SRH) בפרספקטיבת אורך ואין לה קשר בין עם היעדרות עקב חולי.

מסגרת תיאורטית
ההקשרים בין תמיכה חברתית בעיקר בעבודה לבין בריאות והיעדרות עקב חולי מהווים עניין לאורך כמה עשורים. הממצאים אינם מכריעים, אך הרושם העיקרי הינו כי תמיכה חברתית יכולה להיות קשורה למגוון אספקטים של בריאות והיעדרות עקב חולי. יחד עם זאת, השפעת תמיכה חברתית בעבודה ובשעות הפנאי על היעדרות עקב חולי ורמת בריאות מדווחת (SRH) נחקרו לעיתים רחוקות באותו הקונטקסט.
הרעיון של תמיכה חברתית יכול להיות מובן כסיוע מאחרים במצבי חיים שונים בעבודה או בשעות הפנאי. הגדרה מוקדמת של המושג תמיכה חברתית הינה - אמונת הפרט שהוא אהוב ומטופל, מוערך ונערץ ושייך לרשת תקשורתית ומחויבות הדדית. הגדרה נוספת מהזמן האחרון יותר - הזמינות הנתפסת של אנשים אשר האינדיבידואל סומך עליהם ושהם גורמים לו להרגיש כי אכפת להם ממנו ושהוא מוערך כאדם. להשגת תמיכה חברתית, על האדם להיות פעיל בצורה זו או אחרת. חוקרים קודמים מציעים כי אדם אשר זקוק לתמיכה חברתית, עליו לאפשר זאת באמצעות גישתו ויכולת התמודדות שלו. לכן יש לקחת בחשבון את המימד ההדדי של תמיכה חברתית כאשר דנים בה. בספרות ישנם...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^