תיאוריות ופסיכותרפיות פמיניסטיות: מקורות, נושאים וגיוון, פרק 1: עקרונות של תרפיה פמיניסטית

סיכום בעברית בהיקף 1652 מילים, של הפרק:

Enns, C. Z. (2007). Principles of feminist therapy. In: Feminist Theories and Feminist Psychotherapies: Origins, Themes and Diversity (pp. 7-18). New York: The Haworth Press.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
תיאוריות ופסיכותרפיות פמיניסטיות: מקורות, נושאים וגיוון, פרק 1: עקרונות של תרפיה פמיניסטית
Enns, 2007

המאמר שלפנינו מתאר את המורכבות הטמונה בתרפיה פמיניסטית ומסכם את העקרונות המשותפים ואת הפרקטיקות המשותפות ליועצים פמיניסטים ומטפלים. זה כולל:
1. מסגרת מושגים משותפת להבנת בעיות;
2. עקרונות בסיסיים של תרפיה פמיניסטית הקשורים למערכת היחסים הטיפולית ומטרות התרפיה הפמיניסטית;
3. טכניקות ייחודיות של תרפיה פמיניסטית.

המאמר הזה עוסק בהגדרות הראשוניות של תרפיה פמיניסטית משנות השבעים והשמונים. כותבת המאמר גם מצטטת הגדרות חדשות שנשענות על הצהרות מקוריות ובעלות השפעה על תרפיה פמיניסטית.

המורכבות והגיוון של התרפיה הפמיניסטית
החל משנות השבעים החלה תרפיה פמיניסטית לשמש כגישה בפסיכותרפיה (טיפול בבעיות נפשיות באמצעים פסיכולוגיים על בסיס תקשורת בין המטפל למטופל). בשלב הבסיסי שלו התרפיה הפמיניסטית מסמלת מסגרת קונספטואלית על מנת לארגן הנחות על ייעוץ ופסיכותרפיה. פמיניזם- מוגדר על ידי בל הוקס כ"תנועה למיגור סקסיזם, ניצול מיני ודיכוי מיני". מצפון פמיניסטי גם כולל מחויבות לסיום כל סוגי השליטה וניצול כולל גזענות, קולוניאליזם, אתנוצנטריות ועוד. פמיניזם מעצים את כל האנשים, כולל גברים, על מנת לבנות עולם שוויוני בכל הרמות שלו. שורשיה של התרפיה פמיניסטית אם כן הם בחיפוש והערכה של כל חוויות הנשים.
גישות בתרפיה פמיניסטית פותחו בהתחלה עבור נשים על מנת לתקן את האפקטים השליליים של הסקסיזם והדעה הקדומה לגבי נשים ששלטו בתיאוריות הפסיכולוגיות המקובלות, באבחנות ובפרקטיקה ועל מנת שנשים יזכו לטיפול נפשי שאינו מוטה מגדרית. משום שהתרפיה הפמיניסטית פותחה לראשונה עבור ועל ידי נשים, ומשום שנשים נוטות להגדיר עצמן פמיניסטיות הרבה יותר מגברים - הן גם היו המטופלות העיקריות של התרפיה. אולם חשוב להדגיש שהתרפיה הפמיניסטית מתאימה גם לגברים, גם לאנשים מתרבויות שונות ובעצם לכל מי שמאמין שעקרונות של צדק חברתי הם חשובים בתהליך הייעוץ והתרפיה.
מקורה של התרפיה הפמיניסטית היא לא באיש ספציפי, עמדה תיאורטית או טכניקה מסוימת. הפסיכותרפיה הפמיניסטית היא לא סט של טכניקות ריפוי אלא סוג של רגישות, סט ערכים מסוים שיועצים פמיניסטיים משתמשים בו. הכלים היחידים שהתרפיה הפמיניסטית דוחה הן טכניקות שנובעות מתיאוריות סקסיסטיות. מדובר למעשה בצורות שונות של ייעוץ פמיניסטי מבוסס על קומבינציות...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^