קווי-יסוד בהתפתחות הספרות הערבית החדשה

סיכום בעברית בהיקף 829 מילים, של המאמר:

מורה, ש. (1997). קווי יסוד בהתפתחות הספרות הערבית החדשה. בתוך: האילן והענף: הספרות הערבית החדשה ויצירתם הספרותית הערבית של יוצאי עיראק (עמ' 95-119). ירושלים: מאגנס.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
קווי-יסוד בהתפתחות הספרות הערבית החדשה
מורה, 1997

תהליכי ההתפתחות
הספרות הערבית החדשה היא תולדה של כמה תהליכים. העיקריים שבהם:
א. החייאת הספרות הערבית לאחר תקופת קיפאון. החייאה של השפה הערבית, שלה מעמד חשוב בתרבות הערבית וכן מעמד של קדושה, לוותה בתקווה להחייאת העבר של האומה הערבית.
ב. מפגש משכילים עם תרבות המערב. המפגש עם ספרות ושפות המערב החל לצורכי תועלת והמשיך ויצר השפעה הדדית וחיקוי של סגנונות ותאוריות מערביים בשלהי שנות השלושים של המאה ה-20, כשהתרחבה הבנתם של הסופרים הערבים את התרבות והמנטאליות המערבית.
ג. עליית השפעתם של דיאלקטים עממיים וספרות עממית. הספרות העממית אינה כתובה לפי כללי הדקדוק של הלשון הקלאסית, ולכן נחשבה במאה ה-19 לבזויה. עם עליית התעניינותם של מזרחנים בספרות העממית החלו הערבים להכיר בערכה.
ד. עמדת הערבים כלפי ספרות וכותביה. בעבר, מחמת בורות ההמונים והופעתם של משוררים הסמוכים לשולחן אדוניהם, היתה הספרות שמורה לאריסטוקרטים בלבד.

עלית הז'אנרים החדשים
המפגש בין הספרות הערבית הקלאסית לספרות מערבית עכשווית גרם להחייאה של צורות ערביות קלאסיות לצד פיתוח סגנונות חדשים שישמשו את התקופה החדשה. בתחום השירה, עלתה...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^