בתוך השוק אך לא של השוק: קפה סחר הוגן וניהול יעור

סיכום בעברית בהיקף 939 מילים, של המאמר:

Taylor, P. L. (2005). In the market but not of it: Fair trade coffee and forest stewardship council certification as market-based social change. World development, 33(1), 129-147.



להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
בתוך השוק אך לא של השוק: קפה סחר הוגן וניהול יעור
Taylor, 2005

תקציר
מאמר זה דן בשתי יוזמות מבוססות-שוק לשינוי חברתי, קפה סחר הוגן והיתרים מטעם הועדה לניהול יערות (Forest Stewardship Council, FSC), התורמות את כוחות השוק בכדי להוביל לשינוי חברתי וסביבתי. שני היוזמות מאותגרות על-ידי הצורך לפעול בשוק קונבנציונלי מבלי לערער על מטרותיהן העיקריות. מאמר זה עושה שימוש בגישת ניתוח שרשרת סחורות (commodity chain analysis) גלובלית בשילוב עם תובנות מתאוריית ההטמעה מתחום הכלכלה הסוציוביולוגית בכדי לבחון את הגורמים החברתיים, התרבותיים והארגוניים המעצבים את מבנה מנהל היוזמות. נראה כי שתי היוזמות נעות על צירים ארגוניים נגדיים, אך עומדות בפני לחצים דומים מול הגיון, פרקטיקות ושחקני השוק הקונבנציונלי. מוצעת מסגרת ראשונית להערכה השוואתית הממוקדת בחלוקת רווחים, האופן בו ניתן לתשאל מוסדות שוק קונבנציונליים, וכיצד מינהל פנימי מנהל אינטרסים והשפעות מגוונות של בעלי עניין.

מבוא
נתינת היתרים ותיוות (סימון בתוויות) הם כלים מבוססי שוק העושים שימוש בגלובליזציה כדי לקדם מטרות חברתיות וכלכליות. מאמר זה בוחן שתי יוזמות, הכוללות היתרים וסימון, בכדי להעריך את תפקידם של כלים מבוססי שוק בקידום ערכים אלטרנטיביים למאבק בהשפעותיו החברתיות והסביבתיות השליליות של...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^