האתר המוביל ברשת לסיכומים בעברית

נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה. פרק 13: ריפוי הטראומה: לקחת בעלות על עצמך

סיכום בעברית בהיקף 1034 מילים, של הפרק:

ואן דר קולק, ב. (2021). ריפוי הטראומה: לקחת בעלות על עצמך. בתוך: נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה (עמ' 265-298). חיפה: פרדס הוצאה לאור.להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל
נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי מטראומה. פרק 13: ריפוי הטראומה: לקחת בעלות על עצמך
ואן דר קולק, 2021

בפרק זה ואן דר קולק מתאר את העקרונות המרכזיים לתפיסתו שמאפשרים טיפול וריפוי של הטראומה, כאשר העקרון המרכזי שאותו מדגיש ואן דר קולק בתחילת הפרק הוא ההשפעה של הטראומה בכך שהיא גוזלת מהאדם את ההרגשה שהוא אחראי על עצמו, כלומר היא גוזלת ממנו את תחושת הבעלות על עצמו ועל המתרחש. בעקבות כך, המושג המרכזי המתואר בפרק זה הוא "הנהגה עצמית", שמשמעותו התמקדות של אתגר ההחלמה מטראומה בביסוס תחושת הבעלות העצמית על הנפש ועל הגוף. בהתבסס על כך, בתחילת הפרק מתוארות המטרות מרכזיות של הטיפול וריפוי הטראומה:
א. למצוא דרכים להרגיש מיקוד ורוגע
ב. ללמוד לשמר את הרוגע גם בתגובה לגירויים שמזכירים את הטראומה
ג. למצוא דרכים להרגיש חיים בהווה וחיבור לאנשים
ד. לא לשמור סודות מעצמך. על פי המתואר בפרק זה, מטרות אלה אינן רצף של צעדים אלא מטרות חופפות שקיימות בכל אחד מהעקרונות המרכזיים להחלמה המתוארים בהמשך הפרק.

בחלק הראשון של הפרק שכותרתו היא "מוקד חדש להחלמה", ואן דר קולק מדגיש את חשיבות השימוש במוח הרציונאלי לצורך השגת שליטה על עצמך. למרות שהמוח הרציונאלי וההבנה לא יכולים לשלוט ברגשות, הם יכולים לשלוט בהימנעות מתגובות דרמטיות, וכך הכוונה היא להוביל את ההבנה לגבי הסיפור שגרם לטראומה.
החלק הבא של הפרק נקרא "לטפל במערכת הלימבית". בחלק זה, ההתמקדות היא בהיבט המרכזי של הטיפול...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^