נשים רווקות ונשואות בחקיקה הישראלית – מבט פמיניסטי

סיכום בעברית בהיקף 1497 מילים, של המאמר:

Hacker, D. (2001). Single and married women in the law of Israel – A feminist perspective. Feminist Legal Studies, 9(1), 29-56.‏

להורדת הסיכום
הזן פרטים » הזן פרטי תשלום » קבל את הסיכום במייל

מחיר הסיכום: 42 ₪


זוהי כתובת הדוא"ל אליה יישלח הסיכום, הקפד להזין כתובת תקינה


אופציונלי. השם שיופיע על החשבונית


נשים רווקות ונשואות בחקיקה הישראלית – מבט פמיניסטי
Hacker, 2001

ביקורת פמניסטית על החוק מבוססת על האופן השונה שחוק מתייחס לנשים וגברים.
במאמר זה נבחן איך החוק הישראלי מתייחס בצורה שונה לנשים רווקות וחד הוריות (single mothers, single women) - נשים שלא נישאו מעולם (כלומר, גם לא גרושות) ולא חיות בזוגיות כמו נישואין. צורה שונה מאיך שהחוק מתייחס לנשים נשואות.

נשים רווקות
מהוות אחוז קטן מהאוכלוסיה בעולם המערבי - בגילאי 35-39 הן מהוות בישראל פחות מ-8.1%. הבעייתיות עם מצבן של הנשים הרווקות היא האפליה שנעשית נגדן, אפליה שאין לה שם (לא racism ולא sexism ).
בעבר נשים ללא בעל היו נזירות או זונות (prostitute). כיום ההגדרות כבר לא כאלה אך הנשים עדיין סובלות מסטראוטיפים שקשורים לתפקידים הנ"ל. אל נשים רווקות מתייחסים כאל חצי בן אדם, לא נשיות, מוזרות, משעממות וכו'. עוד קבוצת סטראוטיפים אפשר למצוא כיום בסדרות טלוויזיה - לא מעוניינות בגבר למרות שיש להן אינסוף מעריצים, בעלות דרישות בלתי הגיוניות מבן הזוג, אנוכיות ולא מוכנות לחלוק חיים עם אדם נוסף.
במציאות ישנן נשים שבוחרות במודע להישאר רווקות בזמן שאחרות מחליטות החלטות קטנות במהלך החיים שמובילות אותן לרווקות. ישנן נשים הרוצות להינשא אך מחליטות שלא, בגלל נסיבות שונות: אבטלת גברים, מלחמה, שיעורי פשע גבוהים וכו'.
עקב השפעות שליליות שיש לנישואין על הזדמנויות השכלתיות ומקצועיות לנשים, הרווקות נוטות להיות בעלות השכלה גבוהה יותר וסיכוייהן לעבוד במשרה מלאה בעלת סטטוס גבוה, גבוהים יותר. אולם, ישנן נשים רווקות שאינן בעלות סטטוס גבוה בגלל האפליה שנעשית נגדן על כך שאינן מקיימות את המודל נשים המצופה מהם (רעיה, אם).
נשים יכולות לסבול מעוני אפילו כאשר הן חלק משוק העבודה בגלל המשכורת הנמוכה שהן מקבלות יחסית לגברים. בעיות כלכליות הן האיום הגדול ביותר המאפיל על אושרן של נשים רווקות. נשים גרושות ואלמנות מתקשות יותר מבחינה כלכלית מכיוון שהן לא רגילות למצב החדש שנוצר - היותן לבד.
- נשים רוקות נהנות יותר מחופש,...

לקריאת הסיכום המלא הורד/י את הסיכום באמצעות הטופס לעיל^