האתר המוביל ברשת לסיכומים בעברית

סיכום מאמרים אוטומטי – יש דבר כזה?

 

הטכנולוגיה המפותחת מאפשרת אוטומציה של הכל, גם דברים שקשורים בטקסט – השלמה אוטומטית במקלדת טלפון, תרגום אוטומטי בגוגל, ועוד. לאחרונה צץ אתר שמחולל סיכומים למאמרים באופן מיידי  – מסכם מאמרים אוטומטי בשם e-summarizer. על פניו – נשמע מושלם, בפועל יש כמה בעיות. קודם כל האתר מסכם רק מאנגלית לאנגלית. לא תוכלו לקבל בו סיכום בעברית למאמר באנגלית. אכן, גם סיכום באנגלית למאמר יכול להיות שימושי, אבל הוא צריך להיות קריא ומובן ולפחות להעביר את הרעיון הכללי. ואת זה המסכם האוטומטי במקרים רבים לא מספק.

 

איך זה עובד?

אנחנו לא בטוחים איך מסכם המאמרים האוטומטי עובד, אבל נראה שהוא מקבץ יחד משפטים שהוא מזהה כמרכזיים. לפעמים הוא לוקח מספר משפטים בשלמותם, ואז חלק מהמידע מהמאמר עשוי להגיע בשלמותו לסיכום, וחלק מהמידע עלול להיות מושמט לגמרי ללא איזכור. ההבחנה בין טפל לעיקר לא תמיד עובד. מעבר לזה, לפעמים הוא לוקח כמה משפטים ואיכשהו מאחה ביניהם. כפועל יוצא, התחביר של המשפטים המאוחים נע בין רעוע לבלתי-קיים. נראה שהמסכם האוטמטי עובד יותר טוב עם מאמרים המתבססים על נתונים, ומצליח ליצר סיכום יחסית קריא (עם זאת מומלץ להשוות משפטים עם נתונים עם המאמר כדי לוודא שלא נוצר שיבוש, וגם לבדוק שלא הושמטו פרטים חשובים). אך במאמרים רבי מלל עם תוכן איכותני או עיוני – המסכם האוטומטי כלל לא מצליח ליצור סיכום קוהרנטי.

 

חסרון נוסף

פרט חשוב לסיכום טוב הוא שיקוף של מבנה המאמר. סיכום טוב מציג את החלוקה הפנימית של המאמר לתתי כותרות – אפילו אם חלק מסויים מהמאמר מסוכם במשפט אחד, הוא מיוצג בסיכום והקורא יכול לדעת שהמאמר נגע בנקודה הזו. את זה כמובן מחולל הסיכומים לא עושה, בניגוד למסכמי מאמרים מקצועיים כמונו שמקפידים על כך מאד.

 

היתרון: זה די משעשע

יאמר לזכות המסכם האוטומטי שהוא בהחלט יודע לזהות את מילות המפתח ואת נושא המאמר, אפשר לומר אפילו שהוא מזהה אותן בלהיטות יתרה. לדוגמא, הכנסנו למסכם מאמר בדרמה תרפיה על תאוריית התפקידים. התוצאה הייתה משעשעת וכללה משפטים כגון זה:

According to role theory in drama therapy and of view of role theory in drama therapy, is characterized by through the lens of role theory in drama therapy.

(בתרגום חופשי: על פי תאוריית התפקידים בדרמה תרפיה ותפיסת תאוריית התפקידים בדרמה תרפיה, מאופיינת על ידי דרך העדשה של תאוריית התפקידים בדרמה תרפיה.)

כמו ששמתם לב – זה משפט שלא אומר בעצם כלום. לא רק בגלל שהתחביר משובש, נניח שהיינו מתגברים על זה – הסיכום מכיל רק את נושא המאמר ומשמיט לגמרי את הטענה שהמאמר מביא. אבל כאמור, לפחות השתעשענו.

 

סיכום (לא אוטומטי)

לסיכום נראה שהדרך לסיכום מאמרים אוטומטי איכותי ושימושי עוד ארוכה. בינתיים אתם יכולים להעזר במאגר סיכומים שלנו, מאגר נרחב איכותי ומגוון, ואם לא מצאתם סיכום של המאמר שרציתם במאגר – נוכל בקלות לעשות לכם סיכום ספיישל.

שלחו את המאמר והנחיות לסיכום (אם יש) למייל: sicumim@sicumim.co.il ונחזור אליכם בהקדם.